Savanorių dieną paminėjo liaudiškame vakare

Savaitgalį Kretingos rajono savanoriai pasitiko su liaudies šokiais bei žaidimais – etno vakarėlyje visi paminėjo Tarptautinę savanorių dieną, švenčiamą gruodžio 5-ąją. Vakarėlyje savanorių taip pat laukė įdomus pasakojimas apie misiją į Sibirą.

Tarptautinė savanorių diena pasaulyje minima nuo 1985-ųjų. Ši diena skirta supažindinti visuomenę su savanorių tarnybomis, skatinti žmonių norą siūlyti savo pagalbą bei paslaugas įvairiausiose srityse.

Penktadienio vakarą į Kretingos kultūros centrą rinkosi aktyviausi rajono savanoriai. Jų veikla besirūpinanti Jaunimo reikalų koordinatorė Diana Laimutė Garjonienė džiaugėsi, kad sąmoningų, veiklių ir sistemingai dirbančių savanorių yra tikrai nemažai.

„Šis vakaras yra ir proga pabūti kartu, pabendrauti, atsižvelgiant į Etnografinių regionų metus prisiminti tradicijas, ir pagerbti tuos, kurie savanoriauja daugiausiai ir sistemingai“, – atskleidė D.L. Garjonienė.

Itin gausus būrys savanorių atvyko iš Salantų – šiame mieste aktyviai veikia skautai, Jaunimo erdvė, jaunieji policijos rėmėjai.

Viso rajono savanoriai linksminosi etnokultūrinėje vakaronėje, žaidė lietuvių liaudies žaidimus, ragavo tradicinių valgių. Tačiau prieš tai aktyviausi rajono jaunuoliai išklausė įkvepiančios istorijos apie patriotiškumą bei pagarbą istoriniam šalies bei žmonių palikimui.

Savo nuotykius Savanorių vakare sutiko papasakoti Tomas Martinaitis. Jis grįžo iš dešimtosios misijos į Sibirą. Šioje misijoje ištvermingiausi visos šalies savanoriai tvarko apleistas lietuvių tremtinių kapines kartu tapdami dar visai nesenos istorijos liudytojais.

„Misija: Sibiras“ gyvuoja jau 10 metų. Visiems žinoma, kad lietuvių trėmimas į Sibirą buvo Stalino įsakymas. Sibire lietuviai buvo nemokama darbo jėga, dirbusi sunkiausius darbus miškuose, kasyklose. Sunkiais darbais ir nežmoniškomis sąlygomis buvo bandoma palaužti žmonių dvasią. Dabar mes vykstame į tas vietas ir šis projektas yra skirtas jaunimui. Tai lyg pilietiškumo bei istorijos pamoka“, – savo pasakojimą pradėjo T. Martinaitis.

Savo pasakojimu jis paragino nepabijoti mesti sau iššūkio ir pabandyti sudalyvauti misijoje į Sibirą. Tiesa, šiam savanoriškam žygiui reikia nemažo pasiryžimo. Visiems, norintiems dalyvauti misijoje, reikia įveikti du etapus. Pirmajame etape kiekvienas norintis užpildo paraišką internete. Antrajame etape savanoriai leidžiasi į bandomąjį žygį. Tenka įveikti 50 kilometrų nelengvoje trasoje. Šiame etape atrenkama 16 žmonių, kurie įrodo, jog yra stiprus kumštis.

„Negali atrinkti 16 lyderių, kurie žiūri į skirtingas puses. Reikalinga itin stipri komanda. Mūsų misija vyko liepos mėnesį. Išvykome į Rusiją su kuprinėmis, kurios svėrė po 28 kilogramus. Jose buvo visko – ir vinių, ir kirvių. Juk ruošėmės tvarkyti lietuvių kapines. Sibiro platybėse tokių kapinių – tūkstančiai. Todėl pasirinkome vieną – Tomsko – regioną“, – dar šviežiais prisiminimais dalijosi T. Martinaitis.

Per dvi savaites Sibiro savanoriai pėsčiomis, laivais, traukiniais, autobusais įveikė 1 tūkst. 500 kilometrų. Jiems teko įveikti pelkynus, miškus, išgyventi meškų baimę bei priprasti prie neįsivaizduojamai didelių uodų būrių.

„Aplankėme dvasininko Sigito Tamkevičiaus tremties vietą, išgirdome ne vieną įdomų vietinių gyventojų prisiminimą, maudėmės meteoro suformuotame ežere. Įvyko daug jautrių susitikimų. Vežėmės lietuviškos duonos, žemės, tiems žmonėms, kurie į Lietuvą negrįžo. Kas tris dienas turėdavome prisiregistruoti artimiausioje Rusijos savivaldybėje, nes tokia ten griežta tvarka“, – kalbėjo T. Martinaitis.

Nežiūrint sunkumų, Sibire per šią misiją buvo pastatyta dar daugiau kryžių, sutvarkyta dar daugiau kapinių, sukaupta ne viena istorija. Anot T. Martinaičio, iš šios kelionės kiekvienas savanoris grįžo kažkuo pasikeitęs, išmokęs bei supratęs.

Vakaronėje liko neliko užmiršti ir rajono savanoriai, kurie šiemet nuveikė daug svarbių darbų. Jie buvo apdovanoti:

Aurimas Rapalis už pilietinių žygių organizavimą, skatinant jaunimą domėtis istorija;

 Kamilė Duršaitė už savanorystę sekmadieninėje Šv. Pranciškaus mokyklėlėje ir ikimokyklinio amžiaus vaikų programoje ,,Pumpurėliai“;

Kamilė Klapatauskaitė už savanorystę vasaros stovykloje šeimoms Pakutuvėnuose ir Alfa kurse jaunimui;

 Kęstutis Bertašius už savanorystę sportinėje veikloje ugdant Kūlupėnų jaunimą ir organizuojant rankų lenkimo varžybas;

 Brigita Barkauskaitė už savanorių būrimą aktyvioms iniciatyvoms, vienijant jaunimo organizacijas ir neformalias grupes;

 Viktorija Striaukaitė už savanorišką ir aktyvią veiklą su Baublių kaimo bendruomenės jaunimu; Skaistė Mickutė už savanorišką ir aktyvią veiklą su Baublių kaimo bendruomenės jaunimu; Žymantas Rimkus - už savanorišką veiklą Baublių kaimo bendruomenėje, skatinant jaunimo iniciatyvas;

 Simona Margytė už savanorišką veiklą Salantų gimnazijoje, skatinant jaunimo iniciatyvas;

Gabrielė Būtaitė už savanorišką veiklą Salantų gimnazijoje, skatinant jaunimo iniciatyvas.

Gintarės Garjonytės nuotraukų galerija. http://www.maziatradimai.lt/ateities-karta/item/44-savanoriu-diena-paminejo-liaudiskame-vakare