Pradedame projektą, skirtą jaunoms šeimoms

 

 Kretingos rajono savivaldybėje  pristatytas projektas „Tribūna jaunai šeimai“. Šiuo projektu, kuriame dalyvauja devyni partneriai, bus siekiama atkreipti dėmesį į jaunas šeimas, siekti, kad ši žmonių grupė būtų ne tik užimta, bet ir aktyviai dalyvautų sprendžiant problemas, siūlant idėjas.

Sausio 20 d. įvyko Kretingos iniciatyva pradėto vykdyti projekto parengiamasis susitikimas. Projektas „Tribūna jaunai šeimai“ finansuojamas Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros. Projektui skirta beveik 11 tūkstančių eurų. Jame dalyvauja devyni partneriai: Akmenės, Skuodo rajonų savivaldybės, asociacija „Kretingos miesto Jauryklos parko bendruomenė“, Kūlupėnų bendruomenės centras „Kūlupėnai“, Kretingos rajono jaunimo organizacijų asociacija „Apskritasis stalas“, Baublių, Grūšlaukės ir Jokūbavo A. Stulginskio mokyklos-daugiafunkciniai centrai, Kartenos bendruomenės centras „Kartena“.

„Gera praktika bei pokyčiai prasideda ten, kur yra ryšys tarp institucijų – bendruomenių, kultūros namų, seniūnijų ir panašiai. Šiuo projektu sieksime ta tikrų pokyčių institucijose. Norime, kad jaunos šeimos dalyvautų veikloje pilnavertiškai – ne tik užsiėmimuose, bet ir išsakant nuomonę, kritikuojant, siūlant idėjas“, – pristatydama veiklą kalbėjo Kretingos rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė, taip pat atsakinga už projektą „Tribūna jaunai šeimai“ Diana Laimutė Garjonienė.

Projekto partneriai po projekto pristatymo darbo grupėse dirbo pagal probleminius klausimus – jaunų šeimų įtraukimas į veiklą, regioninių jaunimo organizacijų vaidmuo, savivaldybės jaunimo reikalų tarnybų vaidmuo ir panašiai. Partneriai susitarė dėl pagrindinių projekto veiksmų, įsipareigojimų ir informacinės sklaidos.

Džiugu tai, jog šis europinis projektas Kretingos rajone jau turi tvirtą pagrindą – antrus metus su jaunomis šeimomis dirba dvi bendruomenės – Kūlupėnų ir Kartenos.

Kūlupėnų bendruomenės pirmininkė Jūratė Mačernienė buvo tas asmuo, kuris ir davė impulsą pradėti tokį projektą.

„Džiaugiuosi, kad ši jaunų šeimų terpė atsirado. Prieš keletą metų pastebėjau, kad dirbama su jaunimu, su senjorais, vaikais. Tačiau jaunos šeimos tarsi lieka be dėmesio. Todėl bendruomenėje išsikėlėme sau tikslą vykdyti veiklas, dėl kurių jaunoms šeimoms mūsų bendruomenėje būtų gera ir įdomu gyventi“, – patirtimi dalijosi J. Mačernienė.

Kūlupėnų bendruomenė pradėjo skatinti veiklą, kurioje dalyvautų ne tik vaikas, bet ir jauni tėvai. Buvo sumanyta rengti dalinai Savivaldybės finansuojamus muzikinius užsiėmimus. Juose dalyvauja vaikai, mamos, tėčiai.

„Per šiuos užsiėmimus atkreipėme jaunų šeimų dėmesį, mamos pradėjo rinktis bendrauti neformalioje aplinkoje, pradėjo norėti pasibuvimų neformalioje aplinkoje. Taip bendraudami sužinojome, kokios jaunų šeimų problemos, ko jie nori, ko reikia. Pasitelkėme į pagalbą ir psichologą, kuris padėjo sukurti sklandesnį bendravimą. Gyvename pagal Motiejaus Valančiaus prisakymą, jog būkim it bitelės ir  iš kiožnos kvietkelės, kvepiančios ar dvokiančios, galima siurbti saldų gardų medų. Taip iš kiekvieno savo bendruomenės nario stengiamės išspausti kažką gero, skatiname atsiskleisti“, – kalbėjo J. Mačernienė.

Gerąją patirtimi, kuri pravers vykdant projektą, pasidalino ir Kartenos bendruomenės pirmininkė Irma Žąsytienė.

Ji pastebėjo, kad mamos kažkiek bendrauja, tačiau labai sunku į veiklas prisikalbinti ateiti tėčius. Todėl bendruomenė ėmėsi organizuoti tokius renginius, kurie būtų įdomūs ir vyrams.

„Pradėjome nuo ekskursijos „Medžiotojo dienoraštis“. Vėliau rengėme išvykas, mūsų bendruomenėje labai populiarūs kūrybiniai užsiėmimai – keramika, siuvimas. Bendradarbiaujame su mokykla-daugiafunkciniu centru, šiemet bandysime rengti muilo gamybos užsiėmimus. Vasarą rengsime žygį su nakvyne, sportinėmis užduotimis. Mūsų tikslas, kad dalyvautų visa šeima“, – planais dalijosi I. Žąsytienė.

J. Mačernienės ir I. Žąsytienės pastebėjimu, šeimas į veiklas galima pritraukti per vaikus – jei vaikui įdomu, tėvai neatsispirs jo prašymui dalyvauti. Pasak bendruomenių pirmininkių, dirbant su bendruomenės nariais, itin reikalingas asmeninis ryšys, pakvietimas – skelbimas lentoje yra mažiausiai veiksmingas.

„Mums pasisekė, kad turime aktyvių ir geranoriškų bendruomenės narių – finansavimą jaunų šeimų projektams gauname tik iš Savivaldybės. Bet kiek darbų yra  padaroma vien todėl, kad žmonės sutinka dirbti neatlygintinai. Todėl stengiamės atskleisti savo bendruomenės narių talentus, gebėjimus – jie dalijasi patirtimi“, – sėkmingos veiklos paslaptį išdavė I. Žąsytienė. 

P.n. Diana Jomantaitė